Глибина промерзання ґрунту
Що таке глибина промерзання грунту і в яких випадках вона важлива
Глибина промерзання ґрунту в Україні - це один з основоположних параметрів в будівництві, без якого неможливий розрахунок фундаменту. Саме те, як ґрунт (і певний його тип) реагує на мороз, чому параметр відрізняється в регіонах країни і як він впливає на вибір конструкції і бетону для фундаменту, ми розповімо в цій статті.
Для чого важливо правильно визначити цей параметр?
Незалежно від того, яке навантаження на фундамент буде у будівлі, глибина фундаменту повинна бути мінімум на 30-40 см більшою за глибину промерзання. Маса обраного стінового матеріалу, будь то цегла, газоблок, керамоблок, а також маса монолітного перекриття або залізобетонних плит перекриття не впливає на глибину фундаменту.
Глибина промерзання ґрунту - це не просто показник того, наскільки глибоко замерзає земля під будинком. Це - параметр, який говорить, ЯК поводиться той чи інший тип ґрунту при мінусових температурах на певній глибині. Саме тому в розрахунок завжди береться в тому числі і осінньо-весняний період, коли ґрунт насичується вологою, набухаючи і розширюючись. За великим рахунком, фахівців більше цікавить морозне здимання - це і є збільшення ґрунту в період від'ємних температур. Воно відбувається через те, що щільність льоду приблизно на 9-10% нижче щільності води і при однаковій масі перший займатиме більше місця. Відповідно, об'єм землі під будовою влітку не дорівнює об'єму взимку.
А тепер настав час згадати про рівномірності. Якщо будинок опалюється, глибина промерзання ґрунту в Києві по ДБН або будь-якому іншому місті може знизитися до трьох разів від тієї, яка прийнята за нормативну. Це перше. Друге - незалежно від геометрії будови і географічного розташування будівлі ґрунт рівномірно промерзати не може. Наприклад, з південного боку при обдиманні підйом складе 5см, а з північного - 15см. На це може впливати що завгодно, у тому числі:
- розташування будівлі на ділянці неправильної форми (нерівномірний рельєф);
- відведення дощових вод до однієї сторони будинку;
- склад ґрунту різний відносно всієї площі будинку.
Третє: після того, як земля відтає навесні, вона не повторить точну геометрію свого стану до заморозків. Тобто, щорічно відбувається значна деформація, яка повинна бути врахована при проектуванні і будівництві фундаменту.
Важливо: у випадку, коли немає можливості скористатися таблицею промерзання ґрунту в Україні, побудованої на основі багаторічних спостережень, використовується система теплотехнічного розрахунку. Цим займається інженер, який створює проект майбутньої будівлі.
Від чого залежить глибина промерзання?
Глибина промерзання ґрунту залежить від:
- типу і складу ґрунту.
- ступеня зволоженості;
- рівня від'ємних температур в зимовий період.
Але всі ці параметри доволі відносні. Наприклад, взимку одного року мінімальна температура може досягати -7 градусів, а в наступному році вже -25. Клімат наразі дуже мінливий і нестабільний. Так само і зі складом ґрунту - він може разюче відрізнятися навіть в рамках однієї ділянки. А що стосується зволоженості, то вона залежить: 1. від ґрунтових вод (їх близькості до поверхні); 2. від характеру осінньої погоди (чим більше дощів перед заморозками, тим більше зволожений ґрунт).
З непрямих, але значущих чинників - проект самої будівлі. Наприклад, для льотного складського приміщення глибину слід враховувати велику, а при будівництві будинку з глибоким опалювальним підвалом вона буде меншою.
Зверніть увагу: нормативна глибина промерзання і фактична - не одне і те ж!
Як визначити глибину промерзання ґрунту в Україні за ДБН
Це - завдання суто фахівців, оскільки результат залежить від правильного розрахунку за досить складною формулою згідно ДБН В.2.1-10. (П. 7.5.2; п. 7.5.3).
Вона враховує:
- хімічний і структурний склад ґрунту;
- вивчення його фізичних властивостей;
- визначення рівня ґрунтових вод;
- вплив сусідніх будівель на температурний режим та інше.
Звертайтеся до фахівців!



